Ningún producto
Estos precios se entienden IVA incluído
Loading...
Gdy mówimy o tym, co znajduje się pod nogami w naszych autach zwykle mamy na myśli dywaniki samochodowe. Tymczasem warto pamiętać o tym, że pod nimi znajduje się kolejna, równie istotna powierzchnia.
Wykładzina samochodowa, bo o niej mowa, to jeden z tych elementów wnętrza, o których wł...
Gdy mówimy o tym, co znajduje się pod nogami w naszych autach zwykle mamy na myśli dywaniki samochodowe. Tymczasem warto pamiętać o tym, że pod nimi znajduje się kolejna, równie istotna powierzchnia.
Wykładzina samochodowa, bo o niej mowa, to jeden z tych elementów wnętrza, o których właściciele aut często zapominają. A to błąd - bo po kilkunastu latach eksploatacji auta może ona wymagać naprawdę gruntownej renowacji.
Dlaczego właściwie ktoś miałby zmieniać wykładzinę w samochodzie? Choćby z powodu uszkodzenia czy zniszczenia. Co szkodzi wykładzinie? Krótko mówiąc, wszystko to, co spływa z butów:
woda (deszcz, śnieg),
sól,
błoto,
zabrudzenia.
Wykładzina samochodowa jest niczym gąbka, która chłonie wszystkie zabrudzenia pochodzące z butów pasażerów i kierowcy. W rezultacie, na powierzchni wykładziny powstają mało estetyczne zabrudzenia i zacieki, których usunięcie domowym sposobem jest bardzo trudne.
Nie tylko wieloletnia eksploatacja może doprowadzić do uszkodzenia fabrycznie zamontowanej wykładziny. Często zdarza się, że powierzchnia wykładziny uległa zalaniu. Jak to możliwe?
Wbrew pozorom autu nie jest do tego wcale potrzebna powódź. Wystarczy, że zatkaniu ulegną kanały odpływowe samochodu. To problem, który trapi naprawdę wiele samochodów - w szczególności modele grupy VAG (Volkswagen, Audi, Skoda, Seat), ale również niektóre auta francuskie. Chociaż, bądźmy szczerzy. Drenaż może zostać zatkany praktycznie w każdym samochodzie.
Samo odetkanie odpływów nie jest problemem. W Internecie bez problemu znajdziemy poradniki jak to zrobić w wybranym modelu auta. Niestety, warto pamiętać o tym, że takie podtapianie wnętrza samochodu przez nieszczelne odpływy to długi proces. Zanim zauważymy, że do środka przedostają się ogromne ilości wody, wilgoć zdoła już zwykle dokonać niemałego spustoszenia w aucie.
Automatycznie rodzi to problemy z parującymi szybami oraz mało przyjemnym zapachem stęchlizny we wnętrzu. Co gorsza, trudno te objawy usunąć bez demontażu i starannego wysuszenia wykładziny. Może się również okazać, że przy okazji zdejmowania wykładzina ulegnie uszkodzeniu. Wtedy pozostaje wymiana na nową.
Koszty wymiany tego elementu potrafią być naprawdę wysokie. Nowa, oryginalna wykładzina, dedykowana pod dany model może wiązać się z wydatkiem sięgającym nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku nieco bardziej wiekowych i zużytych aut taki zabieg niejako mija się z celem.
Kolejny problem jest taki, że w przypadku wielu starszych modeli oryginalne wykładziny są po prostu niedostępne. W poszukiwaniu oszczędności, wielu kierowców wybiera używane poszycia.
Ceny na popularnych portalach kuszą. Takie części są znacznie tańsze niż nowe wykładziny samochodowe sprzedawane w salonie danej marki. Niestety, to raczej chybiona inwestycja. Nigdy nie możemy bowiem mieć pewności, w jakim rzeczywiście stanie jest wykładzina. A ze zwrotami - jak to z towarem używanym - bywa różnie!
Ciekawym kompromisem w zakresie wyścielenia wnętrza samochodu mogą być wykładziny samochodowe typu uniwersalnego. Takie produkty znajdziesz choćby w ofercie naszego sklepu internetowego. Jeden metr materiału kosztuje zaledwie 32 złote.
W zamian otrzymujesz solidną wykładzinę (aż 7 mm grubości), którą można łatwo przyciąć do kształtu podłoża auta. Wykonana jest z polipropylenu - to materiał, który bardzo łatwo można oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Wystarczy jedynie odkurzacz oraz nawilżone ściereczki.
Zakup wykładziny samochodowej “z metra” ma również tę zaletę, że bez problemu dopasujesz wielkość wykładziny do swoich potrzeb. Niezależnie od tego czy planujesz wyścielenie bagażnika, obszycie boczków drzwi czy też wymianę całego poszycia pod nogami pasażerów, z łatwością dobierzesz odpowiednią ilość wykładziny. A zapłacisz przy tym znacznie mniej niż w przypadku takiego samego produktu, tylko, że kupowanego w autoryzowanym serwisie wybranej marki.
Materiały tego rodzaju są wykorzystywane do większości samochodów w miejscach takich jak bagażnik, boczne wykończenia czy podłoże aut.